kristyna90
Příspěvky: 9
Registrován: 26 dub 2009, 19:59

Mezinárodní vztahy v USA

26 dub 2009, 20:25

Zdravím všechny na foru,

jsem ve třeťáku a uvažuju o studiu v USA. Původně jsem si myslela, že bych tam jela třeba jen na semestr a jinak studovala u nás, ale poslední dobou mě představa několika let strávených za velkou louží láká čím dál víc. Sestřenice studuje ekonomii ve Vídni a nějak mě to naladilo na představu, že bych taky mohla někam odjet.

Chtěla bych studovat nějakou prestižnější školu (nemusí to být Harvard, ale o nějakou zapadlou školu na vesnici kdesi ve Wyomingu taky zrovna nestojím), problém je, že asi nebudu mít peníze na to, abych si ji celé ty roky mohla dovolit financovat.

Mohli byste mi doporučit nějaké školy zaměřující se na mezinárodní vztahy / diplomacii / politologii a poradit mi, co by mi při udělení stipendia mohlo pomoci? Jak probíhá výběrové řízení, když jsem fyzicky vlastně pořád v ČR? Jaký ohled Američané berou na naše známky na vysvědčení? Je potřeba umět nějaké jazyky, případně je doložit zkouškami?

Osobně studuju na gymplu, z 9 humanitních předmětů mám hezký průměr 1.00, ze čtyř ostatních se pohybuju kdesi mezi 2 a 3. Reprezentuju školu na některých soutěžích (paradoxně i z matiky, kde mám za 3), účastním se politických simulací, mám FCE (příští rok chci zkusit CAE), domluvím se španělsky, mám základy arabštiny. Berou na něco z toho americké školy ohled? Zajímají se i o mimoškolní aktivity studentů? Případně stačil by jim na stipendium můj průměr známek? Mohlo by mi pomoci, že se moje SOČka (středoškolská odborná činnost) týká americké historie?

Vím, mám hodně otázek, ale lepší je vypadat jako blbec, když se zeptám, než jako blbec, když to pak nebudu vědět :-)

Díky všem, co to prolouskali až sem a těším se na odpověď ;-)

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: Mezinárodní vztahy v USA

27 dub 2009, 14:49

Ahoj Kristýno,
pokusím se odpovědět stručně s tím, že doporučuji projet detailněji naše stránky o studiu v USA, viz http://www.fulbright.cz/studium-v-usa/index.shtml.

1) Pretižních škol je v USA mnohonásobně více než jen Harvard, Princeton a Yale. Na mezinárodní vztahy bych doporučil vybírat např. ze seznamu, který je sestaven na základě doporučení dvou uznávaných přehledů prestižních škol Fiske Guide and Princeton Review`s Best 366 Colleges (k dispozici u nás v knihovně). Vybrány jsou školy, které zároveň nabízí štědrá stipendia i zahraničním studentům. Projdi si podrobně jejich webovské stránky a vyber tak 4-10, kam se (po důkladném průzkumu!) rozhodneš podat přihlášku:

Brandeis University
Brown University
Bucknell University
Claremont McKenna College
Clark University
Colby College
Connecticut College
Dartmouth College
Davidson College
Denison University
Dickinson College
Earlham College
Georgetown University
Goucher College
John Hopkins University
Macalester College
Middlebury College
Mount Holyoke College
Occidental College
Pomona College
Princeton University
Reed College
Tufts University
University of Richmond
Wesleyan University
Gettysburg College
Harvard University
Kenyon College
Lafayette College
Lehigh University
Skidmore College
Stanford University
Trinity College
University of Pennsylvania
Vassar College
Wellesley College

2) Přijímací řízení je na dálku. Škole dodáš vyžadované podklady a ona se rozhodne, zda tě tam chce nebo ne, zda ti dá stipendium nebo ne. Do USA nemusíš jezdit. Důležité samozřejmě je mít velmi kvalitní přihlášku - výborné studijní výsledky (ty máš), školní i mimoškolní aktivity a úspěchy (ano, VELICE je to zajímá), výborné výsledky ze standardizovaných zkoušek SAT, nebo ACT (něco jako naše testy Scio, více o amerických zkouškách na http://www.fulbright.cz/testy/index.shtml) a jazykové zkoušky TOEFL (Cambridgske zkoušky FCE, CAE v USA neuznávají, více o TOEFL na http://www.fulbright.cz/testy/toefl.shtml), vynikající doporučení, zajímavou a osobitou esej...

Jak vidíš, je to poměrně obsáhlé téma, o kterém bych mohl psát na mnoho a mnoho stran.

Co je pro tebe důležité udělat teď?
1) Seznámit se se systémem a udělat si časový plán, pomoc by ti mohl přehled kroků s harmonogramem na http://www.fulbright.cz/studium-v-usa/index.shtml#kroky nebo http://www.educationusa.state.gov/home/ ... -checklist nebo http://www.edupass.org/admissions/calendar.phtml.
2) Začít procházet informace o školách (online nebo jim lze napsat). Ideální by bylo, pokud bys nejpozději na konci léta měla seznam těch 4-10 škol, na které se budeš hlásit a věděla o nich všechno, co se dá zjistit na dálku.
3) Už se začni připravovat na přijímací standardizované zkoušky. Ideální by bylo, pokud bys obecné SAT poprvé složila ještě teď v červnu. Dá ti to možnost případně složit SAT ještě jednou na podzim nebo získat více času na předmětové SAT nebo, dokonce, podat přihlášku v rámci brzkých uzávěrek už na podzim.

Jak vidíš, jsi sice "teprve" v předposledním ročníku, ale je to ideální čas už začít! Čím později začneš, tím budeš mít méně času na kvalifikovaný výběr škol a přípravu kvalitní přihlášky, která je základem úspěchu, co se týká přijetí i udělení stipendia.

Zároveň tě zvu na osobní konzultaci u nás v poradenském centru, viz http://www.fulbright.cz/o-nas/kontakt.shtml. To je nejlepší způsob, jak se se vším efektivně a rychle seznámit. Navíc si můžeš projít katalogy škol a zapůjčit si přípravné učebnice na ty přijímací zkoušky.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

kristyna90
Příspěvky: 9
Registrován: 26 dub 2009, 19:59

Re: Mezinárodní vztahy v USA

28 dub 2009, 06:21

Děkuju moc za odpověď. Hned se cítím o něco chytřejší. Projedu si odkazy a zkusím se na zkoušky přihlásit co nejdřív.

kristyna90
Příspěvky: 9
Registrován: 26 dub 2009, 19:59

Re: Mezinárodní vztahy v USA

30 dub 2009, 23:39

Prošla jsem si většinu škol, na které jste mi poslali odkazy, a pár jsem si jich zaškrtla jako mimořádně zajímavých. Ale přece jen bych se chtěla ještě na něco zeptat. Většina škol uvádí, že nemůže plně financovat zahraniční studenty a že třeba maximální výše stipendia je pro ně polovina ceny za studium na škole. Ačkoliv pocházím ze střední vrstvy, musím se přiznat, že pokud je cena školného kolem 50 000 USD a já bych si tedy (v nejlepším případě) musela za školu zaplatit kolem 25 000 USD ročně (při současném kurzu něco nad 500 000 Kč), nemůžu si to pořád dovolit. Je ještě šance získat nějakou další podporu někde jinde, případně jak si o ni zažádat?

A ještě jedna otázka by mě zajímala... Jak přísné jsou školy při udělování stipendia? Dávají ho skutečně jen studentům ze sociálně slabých rodin, nebo máme nějakou šanci i my, kteří si žijeme relativně dobře a možná lehce nadprůměrně, ale pořád nemáme šanci podobnou částku utáhnout? ;-)

Hanita
Příspěvky: 25
Registrován: 23 úno 2009, 22:45
Bydliště: Boston, Praha

Re: Mezinárodní vztahy v USA

05 kvě 2009, 22:12

Co bych ve tvojem pripade zkusila je zapracovat na akademickem profilu a pokusit se ziskat nejake merit-based awards... Pokud se jim budes zdat dostatecne atraktivni slibny student s akademickym profilem lehce prevysujicim standard dane skoly, tak se nebudou zdrahat pritahnout si te k sobe nejakym Presidential Scholarshipem (byva polovicni z celkove ceny) nebo necim takovym, ja ho dostala treba na Bentley, Babson a podobne.

Ja s need-based stipendiem zkusenost nemam, ale kamaradce Wesleyan plati mam pocit velkou vetsinu, ne-li vsechno. Podle jejich slov jsou stedri a ferovi ke vsem

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: Mezinárodní vztahy v USA

08 kvě 2009, 21:26

Kristyno, zaměř se na školy, které nabízí need-based stipendia, a to i zahraničním studentům. V ideálním případě můžeš dostat vše nad rámce toho, to jsi schopna zaplatit sama. Rozdíl mezi tím, co jste schopni utáhnout sami a co studium stojí je právě ten "need". Čím více ale budete schopni zaplatit sami, tím (při stejné, tedy vysoké kvalitě uchazeče a jeho přihlášky) větší šance na přijetí i stipendium, protože i školy nemají neomezené množství peněz a samozřejmě chtějí kvalitní studenty za pro ně co nejnižší "cenu", což je pro ně stipendium.

Většina těch škol, které jsou uvedeny v seznamu patří mezi nejštědřejší v USA a nabízí need-based, takže mě překvapuje, že jsi došla k závěru, že víc než 50 procent nemáš šanci získat. Některé z nich jsou dokonce need-blind (Princeton, Dartmouth, Middlebury...), takže berou studenty pouze podle jejich atraktivity pro školu a na finanční situaci se vůbec nedívají a přijatému studentu zaplatí vše, co potřebuje. Doporučuji proto opravdu si projít všechny uvedené školy a ne jen některé. Všechno jsou nesmírně výběrové školy, takže musíš být opravdu dobrá.

Jinak drtivá většina českých rodin by při srovnání průměrných českých a amerických příjmů patřila z amerického pohledu mezi sociálně slabé. Takže i pokud máte relativně dost peněz na ČR, z pohledu USA mezi boháče patřit asi nebudete. Mimoto, jak jsem psal výše, je spíše dobré mít možnost zaplatit alespoň nějaké peníze než nemít vůbec žádné. Americká škola s need-based stipendii vždy očekává, že student půjde na maximum toho, co je schopen zaplatit sám. Proč by měli platit nebo slevovat někomu, kdo na to má?

Něco jiného jsou merit-based stipendia, tam rozhoduje pouze kvalita studenta, nikoliv jeho majetková situace, takže i bohatý student může dostat stipendium, pokud splňuje podmínky stipendia. Merit-based stipendia jsou ale průměrně výrazně nižší než need-based a často je jich na škole jen pár. Ta nejvyšší (což bývají třeba ty zmiňované Presidential Scholarship, které někdy pokrývá třeba celé školné, záleží na škole) jsou obvykle pro ty úplně nejlepší studenty. A takové stipendiu bývá na škole třeba jen jedno, takže konkurence je značná.

Na stránkách škol obvykle najdeš, zda nabízí merit-based nebo need-based stipendia, jaké jsou podmínky atd. Pokud to nenajdeš nebo tomu nebudeš rozumět, neváhej se zeptat admission office.

Taky by bylo dobré sednout si s rodiči a ujasnit si, kolik peněz vlastně máte k dispozici. Abys měla představu, co si můžeš dovolit a kolik budeš potřebovat. Navíc u need-based stipendií stejně budeš škole muset takovou analýzu doložit, např. ve formě International Student Financial Aid Application. Podívej se, jak vypadá např. na https://finaidonline.collegeboard.com/f ... id_app.pdf.

Otázka stipendií přímo od škol je zásadní, protože žádný jiný zdroj prakticky neexistuje.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

kristyna90
Příspěvky: 9
Registrován: 26 dub 2009, 19:59

Re: Mezinárodní vztahy v USA

21 říj 2009, 22:52

Ahoj, hlásím se ještě jednou, do SAT mi zbývají poslední dva týdny a do TOEFLu asi měsíc. Školy už mám víceméně vybrány, ale ještě čas od času nějakou vyhodím a přiberu jinou podle podmínek, které mi nabízejí, nebo i vřelosti, s jakou mi odpovídají na e-maily a :-)

Měla bych ale ještě dvě věci, na které bych se chtěla zeptat.

1) Neexistuje nějaký seznam "méně prestižních" škol, kam bych měla větší šanci se dostat? (Když mi v e-mailu z Princetonu sdělili, že požadují iBT na 115+, definitivně jsem tuto školu zavrhla.) Narazila jsem náhodou (respektive proto, že tam kdysi studoval někdo, koho si v jeho oblasti velmi cením) na jednu poměrně vřelou soukromou školu ve Washingtonu se školným kolem 30000 USD ročně, přitom průměrná financial aid je asi 50%, iBT stačí složit na 80 z celkových 120 možných bodů a v případě, že ani toto člověk nesplní, může nastoupit do programu pro zahraniční studenty a asi dva měsíce před začátkem semestru se učit na univerzitě aktivně anglicky... Upřímně, věřím si, že iBT na těch 80+ dám, ale líbí se mi ten přístup, protože cítím, že i kdyby se mi TOEFL nepodařil na 100%, pořád je tu určitá šance na tu školu jít. Nevíte o více takových školách? Když vidím seznam těch nejprestižnějších amerických škol, připadá mi to trochu jako sázka do loterie, hlavně kvůli mé angličtině. (A to jsem si kdysi v angličtině hodně věřila, jenže narozdíl od matematiky ji v SAT nikdy na výbornou nedám.)

2) A k druhé otázce: Když jsem vyplňovala profil na College Board, narazila jsem na AP / Honors, se kterými si moc nevím rady... Pokud se nepletu, v ČR žádná "obdoba" AP není, snad kromě volitelných seminářů. Otázka je jednoduchá: Co s nimi? Nebude na mě vysoká škola pohlížet "špatně", když žádné AP mít nebudu?

Předem díky.

Hanita
Příspěvky: 25
Registrován: 23 úno 2009, 22:45
Bydliště: Boston, Praha

Re: Mezinárodní vztahy v USA

24 říj 2009, 05:05

k otazce 2:
Neboj, oni vedi, ze se v CR nedaji delat AP takze to, ze je nemas ti nijak neubere. Navic AP jsou ti k dobru spis as na univerzitu nastoupis a muzes diky nim vynechat povinne predmety. Ja jsem AP taky nedelala a naprosto mi to neuskodilo. Jenom ted je to otrava kdyz musim brat celou diferencialni matematiku znova, i kdyz jsme ji v CR delali na mnohem vyssi urovni nez jsou AP, ale to uz je jina kapitola :)

Zpět na „Studium na vysoké škole“