calta.pavel
Příspěvky: 2
Registrován: 11 říj 2009, 17:43

Studium ekonomie

11 říj 2009, 18:36

Přeji krásný večer,
poslední dobou poměrě dosti přemýšlím o studiu VŠ v usa a to obor ekonomie, jež je mým velkým hobby.
Nevím, zda-li jsou pro mě nějaké velké školy, protože na to prostě nemám známky. Aktuálně studuji soukromou střední školu matematicko-programátorskou a to poměrně dosti náročnou, kde například v matematice bereme již dávno vysokoškolské učivo... Pravda, že se mi na vysvědčení nějaká ta čtyřka objeví a nemyslím si, že je to tím, že bych byl hloupý. Prostě tím, že je to náročná škola, tak podle toho také známkují a to celkem přísně.

Nemám přímo vybranou nějakou lokalitu, ale nejvíce kamarádů mám v Phoenixu a v Atlantě.
Napadá někoho nějaká příjemná a přívětivá škola v této oblasti? Samozřejmě je mi jasné, že čím prestižnější škola, tím větší možnost získání stipendia... Vycházejme z toho, že stipendium bych celkem potřeboval. Nevíte, jak se vůbec řeší třeba ubytování? Jsou k dispozici nějaké "koleje", nebo je nutno si tam sehnat vlastní bydlení?

Co se mé angličtiny týče, tak nejsem žádný profík, ale mluvit, nebo překládat mi problém nedělá, navíc si trochu myslím, že na jazyky mám trochu dar a umím se je rychle učit. (Po roce učení aj jsem překládal, německy mluvím dobře). Mám dobrou slovní zásobu, ale gramatika mi moc neříká. Otázka je tedy na snadě. Je možno, aby mě někde takto vzali, nebo bude nutno dělat před Vš nějakou "anglickou přípravku"?

Děkuji moc za rady.

Hezký den,
Pavel Calta

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: Studium ekonomie

13 říj 2009, 15:15

Musím přiznat, že podle mého názoru to s Vašimi možnostmi pro studium v USA nevypadá moc dobře. Zatím jste totiž napsal jen samá negativa. Nemáte dobré známky, asi ani dost peněz (základem je udělat si rozpočet), a i s angličtinou to může haprovat. Máte aspoň něco, čím se můžete pochlubit a na čem stavět? Konkurence je totiž značná a průměrní studenti nemají šanci.

Kromě toho není vlastně z Vašeho příspevku moc jasné, jak na tom jste (snad kromě známek, tam ty čtyřky...). Abych mohl poradit lépe, je dobré vědět, jaký máte průměr známek, kolik přesně peněz máte k dispozici, a jaká je realná schopnost používat angličtinu. Ideální by byla osobní konzultace u nás.

Jinak většina čtyřletých bakalářských college a univerzit má koleje. Dvouleté community college koleje nemívají. Většina institucí má také housing office, který může pomoci s nalezením bydlení. Ono někdy bydlet na koleji totiž vyjde dráž než s několika spolužáky v podnájmu.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

calta.pavel
Příspěvky: 2
Registrován: 11 říj 2009, 17:43

Re: Studium ekonomie

13 říj 2009, 16:06

Dobry den, v prve rade se omlouvam, ze pisu bez diakritiky nyni. Je to z duvodu, odepisuji z pda. Soude podle Vasi reakce, ze kterou dekuji jsem byl zbytecne skromny a asi skoupy na informace. Osobne si myslim, ze bych asi mel co nabidnout. Jenom jako priklad toho, co se tyce ciste ekonomie, tak jsem napriklad vyhral cenu pro mladeho ekonoma roku, vyhral jsem cenu pro mlade pravniky, stal jsem se obcanem roku meho bydliste. V cem mohu mit velke plus jsou zkusenosti. Nemluvim pouze o zkusenostech nactenych, ale hlavne tech nabytych. Jiz od utleho detstvi pracuji v rodinne firme, takze jiz vim, jak to chodi a jak ne. Aktualne a to nechci, aby vypadalo, jako chlubeni si privydelavam a musim rici, ze jsem v tomto celkem zadany, jako marketingovy poradce. To se tyka prodejni strategie, prace se zamestnanci... Jako zajimave by rozhodne mohlo byt, kdybych se pochlubil zkusenostmi s investovanim, o ktere se zajimam od mala a jiz par let se aktivne staram nejen o rodinne investovani a to jiz rozhodne ne v malych castkach. Jako moje velke hobby a oblast, ve ktere jsem aktivni je politika. Sam jsem zakladatel studentske iniciativy, ktera nabada mlade, aby jim nebylo jedno verejne deni a aby sli k volbam. Organizuji ruzne prednasky, zvu zname lidi... Osobne se znam s mnoha politickymi spickami, ktere by mi klidne mohli napsat doporuceni, jestli to pomuze. Povazuji se za celkem slusneho retora, za coz jsem take ziskal nekolik i prestiznich ocenenich. Jako programator jsem v poslednim roce ziskal stipendium a velmi dobre umisteni za software pro e-learning anglictiny, ktery je realne pouzivan. Co se jeste firemniho hlediska tyce, tak nemluvim o nejakem malem "krcalku", ale o nejvetsim obchode v Cr v danem oboru. Zkusenosti mam pomerne dosti. Firma sam casto i v delsich casovych intervalech ridim, diky individualnimu rezimu ve skole.

Co se anglictiny tyce, byl jsem take asi moc skromny. Bez problemu se domluvim, nemam problem zatelefonovat do zahranici nasim dodavatelum, obcas v agj vedu cele prednasky, nebo jednani. V minulosti jsem se podilel na organizach anglickych kempu...

Z financniho hlediska si absolutne neumim posoudit, kolik je potreba si pripravit, nemohu tedy rici, ano mel bych na to, nebo nemel. Rozhodne ale patrim mezi tu vice movitejsi cast nasi republiky.

Průměr známek mám kolem 2.

Jeste jednou dekuji.
S pranim hezkeho dne, Pavel Calta

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: Studium ekonomie

14 říj 2009, 13:32

Správně, skromnost v tomto případě stranou. Americké škole se musíte "prodat", protože hledá lidi, kteří jsou přínosem pro život na kampusu. To, co jste napsal teď, je výrazně jiná káva! Pokud se budete hlásit na školy, musíte na to jít "americky" pozitivně. Jde přesně o to, že škola se musí z přihlášky dozvědět o všem co děláte. Pokud se to někde v přihlášce neobjeví, tak jako se to neobjevilo ve Vašem dotazu, je to Vaše škoda.

Váš "leadership" je určitě velmi silná stránka. Průměr 2 je také pořád hodně slušný. Pokud se Vám ještě navíc povede i nějaký ten americký standardizovaný test, pak máte dost velké šance. Určitě bych to zkusil.

Pokud chcete ověřit, jak na tom jste s angličtinou, pak doporučuji složit hned na začátku zkoušku TOEFL. Výsledek napoví, zda budete potřebovat kurz nebo zda se budete moci hlásit přímo.

V kolikátém jste ročníku? Pokud již v posledním, je nejvyšší čas začít. Mnohem lepší by bylo, pokud byste byl v předposledním.

Začíná se obvykle výběrem školy a přípravou na testy. V obojím jsme schopni pomoci.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: Studium ekonomie

14 říj 2009, 13:59

Ještě k oboru. V USA se na rozdíl od ČR výrazně rozlišuje ekonomie (což je sociální věda, ekonomické teorie) a business (což je obchod, marketing, management a jiné praktické záležitosti). Když hovoříte o ekonomii, máte na mysli spíše economics nebo spíše business?

Pro hledání škol doporučuji vyhledávač na stránkách College Board, viz http://collegesearch.collegeboard.com/s ... school.jsp.

V Atlantě vyhledávač našel pět škol nabízejících economics (jedna je ale čistě pouze dívčí, takže tu vynechám): Emory University, Morehouse College, Oglethorpe University, Georgia State University. Ty první tři jsou i dosti prestižní.

Co se týká Phoenixu, tam tato kriteria splňuje pouze University of Arizona v Tempe. Také prestižní škola.

Pokud změním požadavek na business, škol přibude. Je to proto, že business je, stejně jako u nás, asi nejoblíbenější specializace.

Ve Phoenixu mi přibyla Western International University a pak jedna indiánská škola.

U Atlanty mi přibylo také několik škol - Atlanta Christian College, Clayton State University a Life University.

Být Vámi, soustředil bych se raději na ty nejprestižnější. Ve Vámi preferované oblasti to jsou: Emory, Morehouse, Oglethorpe a University of Arizona. Všechny jsou také výborné na studium businessu i ekonomie.

Jesltiže se nebudete omezovat pouze na tuto lokalitu, pokud to není nějak zásadní podmínka, pak samozřejmě bude výběr větší.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

Zpět na „Studium na vysoké škole“