Stránka 1 z 1

Ideální čas začít pracovat na budoucím studium v USA

Napsal: 17 úno 2010, 14:20
od fulbright
Únor je ideální čas, kdy by se zájemci o budoucí vysokoškolské studium v USA měli začít zabývat prvními konkrétními kroky na cestě na americkou univerzitu s plánovaným nástupem v září nikoliv tohoto, ale následujícího roku. Celý proces od výběru škol a složení potřebných zkoušek totiž může zabrat celých 18 měsíců.

Jak je možné, že je nutno začít takto brzy? Je to jednoduché – americké univerzity, zvláště ty prestižní, mohou mít uzávěrky přihlášek i devět až deset měsíců před začátkem školního roku. Některé školy navíc nabízí i tzv. brzké uzávěrky, tedy možnost podat si přihlášku v jakémsi předtermínu a tím vyjádřit hluboký zájem o studium na této škole a zvýšit své šance na přijetí. Brzké uzávěrky jsou typicky už v listopadu, tedy prakticky tři čtvrtě roku předem plánovaným nástupem.

Většina špičkových škol rovněž vyžaduje složení náročných standardizovaných přijímacích zkoušek tak, aby v době uzávěrek měly již přijímací kanceláře na stole výsledky. Na tyto zkoušky je nutno se důkladně připravit, což trvá opět několik měsíců. Testy je ovšem výhodné skládat mnohem dříve než na podzim a nechat si prostor pro případné opakování, pokud by výsledky nedopadly podle představ. Nejvhodnější je proto přijímací testy skládat již na jaře nebo v létě a podzim si nechat na případná opakování. Navíc platí, že pokud budu vědět výsledek z testů dříve, tedy již na začátku léta, může mi to pomoci najít vhodnou školu, protože bodové skóre, které získám, mi poskytne základ pro srovnání mých předpokladů s požadavky škol.

Šanci na přijetí na výběrové univerzity mají pouze ti, kteří jsou nejen kvalitními kandidáty s atraktivním akademickým a osobním profilem, ale jsou rovněž schopni tuto kvalitu prokázat v perfektně připravené přihlášce. Proto je nutné se všem náležitostem přihlášky, jako jsou doporučení, motivační dopisy a eseje, důkladně věnovat, což zase zabere řadu měsíců, zvláště pokud se chystáte hlásit na více škol. Prakticky to znamená vyčlenit si na sestavení přihlášky celý podzim.

Dalším důvodem, proč je třeba začít brzy, je samotný výběr školy. V USA je přes čtyři tisíce vysokých škol a i pokud se zaměříme pouze na ty nejlepší, pořád budeme mít na výběr z desítek nebo stovek výběrových a prestižních institucí. Pro budoucí úspěch je klíčové najít školy, které budou pokud možno co nejlépe odpovídají mému profilu, co se týká akademických předpokladů a nároků, ale i zaměření, obsahu a organizaci studia, prostředí, lokality, finančních záležitostí včetně případných stipendií apod. (Američané používají výstižný pojem „right fit“). Nalezení takové odpovídající instituce znamená zmapování a podrobné prozkoumání stránek škol, ať už na webu, v přehledech a katalozích, návštěvu různých veletrhů (např. toho, který se koná 23. března od 17 do 19:30 v hotelu Marriott v Praze), online chatů a diskusních serverů, dopisování s pracovníky přijímacích kanceláří nebo přímo profesory apod. Přestože toto lze považovat za tu zábavnější část celého procesu, vyžaduje to hodně času. Bez sestavení seznamu škol, na které se chci hlásit, ovšem nelze přistoupit ke přípravě přihlášky, jelikož každá univerzita má své vlastní požadavky na uchazeče. Proto je výběr školy spolu s přípravou na testy tím prvním, čím by se potenciální student americké univerzity měl zabývat.

V této souvislosti je rovněž vhodné zmínit fakt, že brzké uzávěrky mohou mít i některé stipendijní programy. Vhodným příkladem jsou Fulbrightova stipendia, což je program vládních stipendií pro postgraduální studium a výzkum v USA. Organizace programu je postavena tak, že zájemci si nejdříve žádají o stipendium a následně je za vybrané kandidáty podávána přihláška na zvolené americké univerzity. Kvůli uzávěrkám amerických vysokých škol má proto studentský program uzávěrku přihlášek stanovenu již na 1. září, tedy prakticky rok před plánovaným odjezdem do USA. K 1. září ovšem studenti musí dodat veškeré podklady, včetně doporučení, motivačních dopisů a také výsledku z přijímacích a jazykových testů. Zkoušky TOEFL (a případně i GRE) musí proto skládat mnohem dříve, nejpozději do konce července, protože zhruba měsíc trvá než je zkouška vyhodnocena a výpis bodového skóre doručen do Fulbrightovy komise. Na zkoušky je opět třeba se připravovat, a to v případě GRE může trvat i několik měsíců. Navíc vysokoškolští studenti mají obvykle v květnu nebo červnu hodně práce s vlastními zkouškami na českých univerzitách, takže na tréning na americké testy nemusí zbývat mnoho času, což se může projevit na výsledku a tím na šanci získat vládní stipendium. Ideální řešení je proto připravit se a složit TOEFL a GRE už na jaře, během letního semestru, tedy v době, kdy je na domovské škole ještě relativně klid.

Pokud shrneme ideální načasování kroků, dostaneme následující kalendář:

o Únor, březen, duben: Příprava na přijímací zkoušky, mapování nabídek škol.
o Duben, květen, červen: Skládání zkoušek, výběr škol.
o Července, srpen, září, říjen: Dokončení výběru škol, příprava přihlášky pro brzké uzávěrky, opakování nebo dodělávání dalších zkoušek
o Listopad, prosinec, leden: Příprava přihlášek pro normální uzávěrky, opakování nebo dodělávání dalších zkoušek.
o Únor, březen: Podávání přihlášek na školy, které mají pozdější uzávěrky.
o Duben, květen: Oznámení o výsledcích přijímacího řízení. Potvrzení finálního výběru školy.
o Červen, červenec: Zařízení víz a praktických náležitostí odjezdu.
o Srpen: Odjezd do USA.

Jak je z přehledu patrné, je únor tím ideálním měsícem, kdy je vhodné začít pracovat na dosažení svého cíle - studiu v USA. Výběr školy, příprava na zkoušky a zpracování podkladů pro přihlášku jsou časově náročné činnosti, nemluvě o možnosti hlásit se na univerzity v předtermínu nebo si požádat o stipendia s brzkými uzávěrkami. Je také dobré vědět, že se všemi kroky tohoto procesu dokáže pomoci Poradenské centrum Fulbrightovy komise.

Zdroj: http://www.fulbright.cz/novinky.shtml?x=2217048

Re: Ideální čas začít pracovat na budoucím studium v USA

Napsal: 26 čer 2014, 09:33
od Veronika
Jen pro Vaši informaci: na přijímací zkoušky SAT, SAT Subject Tests, ACT, TOEFL připravuje v Praze firma Gain Access (SATprep.cz).