Vesy11
Příspěvky: 1
Registrován: 23 čer 2008, 13:52

Je to správné řešení?

23 čer 2008, 14:02

Dobrý den, rovnou jdu k problému, který potřebuju vyřešit.
Už minulý rok mě napadla myšlěnka studia v USA, láká mě to strašně moc, ale vyskytl se problém a to že anglicky umím jen opravdu základy,
jelikož 8 let studuji NJ, tak mě napadlo jak tohle vyřešit, první řešení by mohlo být doučení v podobě doučovacího kurzu, nebo a to bych preferoval více a to je
po matuře odletět jako au-pair do UK a 2 roky tak zůstat. Domnívám se, že pro mě by to bylo lepší řešení, než si to všechno od někoho tlouct do hlavy, ale přijatelnější by bylo rovnou ty 2 roky žít v UK. Další otázky:
- Je možné odmaturovat tady na střední a poté na vysokou do USA?
- Jaké způsoby jsou k bydlení v USA?
- Studijní vízum platí pouze rok?
- Je možné dostat stipendium, když jsem sportovně nadaný v různých směrech sportů ?
Předem bych chtěl poděkovat za odpovědi, a rovnou bych i požádal, kdo s tímto má zkušenosti a dodal mi nějaký kontakt (ICQ,mail) a byl ochotný mi odpovědět na další otázky.Děkuji.

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: Je to správné řešení?

23 čer 2008, 20:31

Ahoj Vesy11,
začnu Tvými otázkami od konce:

- sportovní stipendium lze získat pouze u některých sportů a taky musíš být HOOODNĚ dobrý a konkurenceschopný. V USA je hodně Čechů např. přes tenis, ale jsou tam také přes volejbal, basketbal, plavání, atletiku... Pokud děláš hodně sportů a žádný na vrcholové úrovni, pak sportovní stipendia pro Tebe nejsou. Na druhou stranu, při přijímaní a udělování stipendií se hledí na celkovou osobnost uchazeče a to, že aktivně sportuješ, je určitě plus.

- studentské vízum u studia na vysoké se uděluje a platí na celou standardní dobu studia (u bakaláře neboli na undergraduate, což je první stupeň VŠ studia, to jsou 4 roky). Ale pokud studuješ déle, dá se prodloužit. Jednoroční je pouze pro program středoškolských výměn před agentury, protože je stanoveno, že tento program je pouze na jeden rok. Stejně tak studium na veřejných SŠ může být maximálně jednoroční. Pokud někdo studuje SŠ soukromou, tam omezení délky studia není. Jak je to s vízem u soukromých SŠ by asi nejlépe věděla Lia, ale podle mého se dá prodloužit na více let taky.

- S bydlením je to jako u nás na VŠ. Obvykle můžeš buď bydlet na koleji nebo v podnájmu. Někdy je bydlení na koleji povinností pro studenty prvních ročníků, někdy je to dobrovolné ve všech ročnících, někdy škola žádné koleje nemá, někdy se pronájem bytu nebo domu společně s pár přáteli vyplatí víc než kolej. Neměl bych zapomenout možnost tzv. homestays, tedy možnost bydlet u americké rodiny, ale to nabízí relativně málo škol. Konkrétní uspořádání a nabídka totiž záleží na škole a lokalitě. Jako u nás.

- Maturita u nás a VŠ v USA? Ano, jen je třeba začít brzy, nejlépe už v předposledním ročníku, tedy pokud si nechceš vzít ten rok dva pauzu. Středoškoláci v USA se totiž na vysokou hlásí během posledního ročníku a některé školy mají uzávěrky, do kterých musíš odevzdat přihlášku a všechny ostatní vyžadované dokumenty a výsledky z testů pro posouzení příjímací komisí, už v prosinci nebo lednu.

- Co se týká angličtiny, tady vidím největší problém. Angličtina ovládnutá na úrovni, že v ní můžeš studovat, je ZÁKLAD! Co s tím? Můžeš po maturitě absolvovat nějaký jazykový kurz, ať už roční pomaturitní u nás nebo třeba rovnou v USA. Můžeš odjet pracovat jako Au-Pair. Myslím, že jako chlap můžeš jet nejen do UK, ale i USA. Učit se jazyk tam, kde se jím hovoří je zaručeně nejefektivnější. Pokud bys byl v USA, mohl by ses rovnou porozhlédnout po školách a dokonce si už vzít nějaký kurz (nejen jazykový) např. na community college.

Užitečné další informace o studiu v Americe najdeš na http://www.fulbright.cz/studium-v-usa/index.shtml a http://www.fulbright.cz/studium-v-usa/v ... dium.shtml. O jazykových kurzech v USA na http://www.fulbright.cz/studium-v-usa/j ... urzy.shtml a o Au Pair na http://www.fulbright.cz/studium-v-usa/b ... taze.shtml.

Můj e-mail je tesar@fulbright.cz, ICQ 458 918 929.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

Liaaaaaaaaa
Příspěvky: 151
Registrován: 10 lis 2007, 18:12
Bydliště: Praha, Califonie
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW WLM Yahoo Messenger

Re: Je to správné řešení?

24 čer 2008, 14:55

na soukromou ss mi dali vizum na 5 let i kdyz jsem prohlasila, ze tam budu jen na dva roky
pri naslednem studiu na vysoke skole se tohle udelene vizum da prevezt na tu urcitou vysokou
Optimista je slepy, pesimista zatrpkly. [Jean Cocteau]

Luca
Příspěvky: 46
Registrován: 06 lis 2007, 18:57
Bydliště: Dobříš/Grand Marais
Kontaktovat uživatele: ICQ

Re: Je to správné řešení?

24 čer 2008, 16:35

a je možný, když jedu s agenturou, abych uvedla do dokumentů na vizum, kde se me ptaji na jak dlouho tam jedu uvedla na dva roky? třeba bych se tam chtela pak vratit a navštívit rodinu a spolužáky, je to možný? ja už mam vytisklý dokumenty na ambasadu a dala jsem tam 2roky jestli mi tam nebudou delat problemy....diky

Liaaaaaaaaa
Příspěvky: 151
Registrován: 10 lis 2007, 18:12
Bydliště: Praha, Califonie
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW WLM Yahoo Messenger

Re: Je to správné řešení?

24 čer 2008, 23:20

no ja myslim ze pak by sis musela zaridit jen ten turisticky pobyt a ne studentsky jelikoz ten je primo vyhrazen jen na studijni pobyt
Optimista je slepy, pesimista zatrpkly. [Jean Cocteau]

Luca
Příspěvky: 46
Registrován: 06 lis 2007, 18:57
Bydliště: Dobříš/Grand Marais
Kontaktovat uživatele: ICQ

Re: Je to správné řešení?

25 čer 2008, 21:04

ok, tak dekuju:-) a jeste jedna otazka co s tim, když už ty papiry na ambasadu mam vytisklý a v nich mam ty dva roky? to musim vyplnit znovu? :roll: ale pak by se mi prece zmenil i ten kod, pod kterým jsem si sjednala schuzku.....prosim poradte
dekuju

Liaaaaaaaaa
Příspěvky: 151
Registrován: 10 lis 2007, 18:12
Bydliště: Praha, Califonie
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW WLM Yahoo Messenger

Re: Je to správné řešení?

25 čer 2008, 21:28

zkus to na tohle, oni ti to dycky muzou udelit jen na rok a pokud se jim to nebude libit tak tireknou at se zastavis jindy
Optimista je slepy, pesimista zatrpkly. [Jean Cocteau]

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: Je to správné řešení?

25 čer 2008, 21:31

No, to tedy ani ja nevim. Idealni by opravdu bylo, pokud bys mohla vyplnit sve papiry znova. Ale dneska se to dela online a to nevim, zda lze menit veci ve formulari bez toho, abys nemusel menit termin pohovoru. Jeste se na to radeji podivej. Ale je mozne, ze neni nutne to tak komplikovat a delas si zbytecnou hlavu.

V kazdem pripade totiz nepujde pri posuzovani udeleni viza jen o tvoji zadost. Z agentury bys mela mit formular DS-2019, kde by melo byt stejne napsano, na jak dlouho ten program je, od kdy do kdy. Takze mozna, ze nebude vadit, ze mas ve svem formulari 2 roky, protoze na to tak dlouhou dobu Ti to, tak ci tak, urcite nedaji, protoze stredoskolsky program pres agentury je VZDY pouze na rok.

Pokud budes chtit navstivit rodinu, spoluzaky atd., budes si muset po navratu pozadat o standardni turisticke vizum, protoze ta navsteva uz nebude v ramci toho stredoskolskeho programu.

Nevim, jestli nejsem moc troufaly, ale moc bych se nebal ani pohovoru, ani toho, ze tam mas uvedeny dva roky. Asi jsi schopna vysvetlit, proc jsi to tam napsala a ze se jedna o omyl, o nepochopeni systemu. Nemyslim si, ze bys kvuli tomu nedostala vizum , ktere pro ucast v programu potrebujes. To je vyhoda toho, ze je to standardizovany program pres agenturu, ktera ma od americke vlady licenci - do znacne miry za Tebe ruci, ze je vse v poradku, takze z vlastni strany je tam mala sance celou proceduru zblbnout.

Tak me pri te prilezitosti napada - nemela bys s tim dotazem na to, zes do sveho formulare zadosti o vizum napsala dva roky, se primarne a predevsim obratit na Tvou agenturu?

Ted vidim, ze pise i Lia a souhlasim s ni - muzes si zadat o vizum treba na 50 let, ale pokud je program podle vsech ostatnich papiru a vsech pravidel pouze na rok, tak Ti to daji na rok. Takze vlastne Lia potvrdila, ze by to nemelo vadit.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

Luca
Příspěvky: 46
Registrován: 06 lis 2007, 18:57
Bydliště: Dobříš/Grand Marais
Kontaktovat uživatele: ICQ

Re: Je to správné řešení?

26 čer 2008, 09:33

tak dekuji za odpovedi:-)
ja sem si s tim prave že moc velké starosti nedelala, protože mam jeste ty papiry od agentury, které jsem ale dostala do rukou až po vyplneni toho formluáře pres internet. Ale myslela jsem si pri vyplnovani že to nebude nic zavažnýho když tam napisu o rok vic. a pak mi to zacaloo vrtat hlavou a jenom jsem se tu na to zeptala. A vy jsem me vyvedli z omylu:-D
Ale taky si myslim, že by s vizem nemel byt nejaky vetší problém. Necham tam dva roky a pak jim to tam jenom vysvetlim, proč jsem je tam napsala.....:-)

Zpět na „Studium na vysoké škole“